Dobrý den, na základě zkušeností z jednání s obcemi, firmami, domy a domácnostmi jsme se rozhodly připravit pro Vás kongres Vize Energetiky 2024, který se koná v Plzni v Parkhotelu 13.3.2024. Podrobnosti a program je na stránkách www.vizeenergetiky.cz. Shrnuly jsme zde do jednoho celku poznatky ze stovek schůzek, kde se dokola probírá to samé, otázek z internetových for.
Přednášky na kongresu budou rozděleny na několik okruhu. Pro nás hlavním je první okruh a to jak si vytvořit nebo co chtít od energetické koncepce, jak mohu energie vyrábět od rodinného domu přes firmu po velké město a k tomu ještě podstatnější informace, jak mohu energii skladovat. A to nejen krátkodobě ze dne na noc, ale i dlouhodobě z léta do zimy. Vše je doplněno základními ekonomickými propočty.
Druhý blok přednášek bude věnován elektro mobilitě. Porovná výhody a nevýhody se spalovacími motory a hlavně reálnou ekonomiku provozu.
A poslední blok je věnován budovám a úspor energií v budovách. A to vše včetně ekonomiky opatření. Přínos stínění k úsporám energie, rekuperace – která i značně vylepšuje prostředí uvnitř budov po zateplení památkově chráněných objektů.
Na kongresu budou nejen přednášky, ale i stánky našich partnerů, kde můžete danou problematiku prodiskutovat.
Celý obsah je koncipován tak, aby jste po návštěvě kongresu věděli, jednu možností, jak pomoci světu. Obsah není postaven na ekologii, ale na fyzikálních možnostech, limitech. Stejně tak není odtržen od ekonomické situace. Dokonce je to naopak, ukazuje, jak dnes udržitelný přístup je levnější než starý fosilní.
V případě, racionálně ekonomického přístupu například, jak důležité může být nákup zásobníků plynu a jejich využití pro skladování bioplynu vyrobeného od jara do podzimu. Proč nákup benzínových stanic může být krok k vodíkové a elektro budoucnosti.
Stejně tak, když čtete články o elektro mobilitě, tak na jedněch serverech není nic lepšího, na druhých že je to cesta do pekel. Ale ani v jedněch z článků není normální použití automobilu u České domácnosti nebo firmy. Jako příklad uvedu, jak často průměrný český občan jede více jak 400 km denně, 4x ročně? Kolik kilometrů najedete týdně? U normálně používaného osobního automobilu u České domácnosti je to nájezd cca 400 km týdně a 1 ročně cesta k moři a jednou ročně cesta na hory. Nájezd 400 km na jedno nabití zvládá dnes už většina elektromobilů. Některé i výrazně více. Když jedete k moři, tak stejně většina lidí staví každých 200-300 km na kávu, toaletu, protáhnout se, jídlo. Taková zastávka trvá minimálně 30 minut, kdy například v Rakousku je rozsáhlá rychlá nabíjecí síť a na dalších 300-400 km nabijete za 1/2 hodiny.
Stejně tak je otázka zda stát, obec, firma, dům má na přechod na obnovitelné zdroje. Odpověď je překvapivá, má. Dokonce to spíš v budoucnu bude vypadat tak, že kdo tento krok neudělá, tak jeho ekonomická budoucnost bude velice smutná.
Dále probereme současnost a budoucnost vodíkové ekonomiky. Je to jedna z možností, jak skladovat energii na delší časové období. Případně vtláčením vodíku do plynové soustavy snížit závislost na zemním plynu. Možnosti výroby jsou, možnosti skladování taky, ale jaká je účinnost vodíkové ekonomiky? Pro koho je vhodný? A co další moderní paliva jako je syntetický plyn, čpavek, methanol, syntetický líh? Může mobilita stát na syntetických palivách?
Jak nám pomůže kvalitní hospodaření s energiemi v budovách. I s ohledem k budoucímu a již probíhajícímu globálnímu oteplování. Musíme si uvědomit, že za sebou máme jeden z nejteplejších roků historie, nejteplejší únor v historii. Což nám sice pomáhá snižovat spotřebu energie na vytápění, ale do budoucna rapidně zvýší spostřebu energie na chlazení. I když spotřeba energie na chlazení má oproti topení v našich podmínkách tu výhodu, že si ji můžeme vyrobit přeměnou sluneční energie na elektrickou.
Rádi Vás na kongresu uvidíme. Doufám, že Vám zodpoví velkou většinu otázek ohledně energetické budoucnosti a pomůže udělat správná rozhodnutí.

TOPlist