Důvodů je hned několik a je jedno, zda se jedná o rodinný nebo bytový dům. Solidní firmy jako například Česká síť promítly snížení DPH a zlevnění komponent do svých ceníků a aktuálních nabídek. Zlevnění je obrovské a po dotaci za 12,1 kWp elektrárnu, s ohřevem vody, obřími 40 kwh bateriemi a nabíječkou elektromobilu zaplatíte po dotaci jen 240.000 Kč. Ve strukturálně postižených krajích dokonce jen 214.000 Kč. Zbytek částky kryje dotace.

Proč tak velké baterie? Je to spodní hranice velikosti baterií, aby elektrárna optimálně fungovala jak technicky, tak především ekonomicky. Nejvíce se vyplatí vlastní spotřeba a postupně obchodníci všechny elektrárny vytlačují na spotový trh a tímto získáte možnost prodávat část výroby za větší ceny. V zimě zase výhodněji elektrickou energii nakupovat, když je nejlevnější. A vše toto řídí chytrá elektrárna od České sítě.

Druhý důvod je, že se začíná šuškat, že dotace budou zase stopnuty a zhoršeny. Proto v současné době jako první krok po podpisu smlouvy děláme žádost o dotaci. Hned potom žádáme distribuci o možnost připojení. Kdo dřív přijde včas, bude mít větší dotaci.

Třetí důvod je, že máte ještě šanci stihnout první jarní sluníčko a šetřit již letos. A nejsou to malé peníze, návratnost námi instalovaných projektů pro rodinné domy se pohybuje většinou mezi 3 až 5 lety. Systém můžete vylepšit ještě o tepelné čerpadlo. Tím výrazně navýšíte získanou dotaci stejně jako případným zateplením domu, či nádrží na dešťovou vodu.

Můj názor je, že kdo nemá fotovoltaiku, nemá proč si stěžovat na drahé energie. Platí je dobrovolně.

S tepelným čerpadlem je potřeba důkladně zvážit, zda má pro Vás přínos, případně zda pořídit levnější a využívat je ve spolupráci se stávajícím zdrojem tepla. Nevěřte prodejcům tepelných čerpadel. Například ekonomicky nedává smysl nahradit plynový kondenzační kotel, ale dává smysl celý systém rozšířit o tepelné čerpadlo, které bude využívat nízké ceny elektrické energie a nadvýrobu solární elektrárny, podle ekonomické výhodnosti se bude s plynovým kotlem doplňovat nebo přepínat.

Bytové domy a jak žít nejlevněji

U bytových domů, kde máme zkušenosti z prvních instalací. Máme funkční a hotové 2 elektrárny, jednu 30 kWp, s bateriemi pro 24 bytů v Železné Rudě, druhou v Praze pro skoro 110 bytů, 150 kWp taktéž s bateriemi. Obě včetně zálohy celého domu, měření spotřeby jednotlivých bytů a přenosu těchto spotřeb do vyúčtování vlastníkům bytů a do účetnictví domu. Máme optimalizované využití vyrobené elektrické energie v domě, tím je dáno snížení účtů za el. energii pro obyvatele těchto domů a návratnost obou systémů je okolo 4 – 5 let, podle ceny elektrické energie. Díky zlevnění komponent u nově budovaných projektů bude návratnost pod 4 roky.

Dotace pro bytové domy činní 50 až 55% podle kraje. Je možno pořídit i Tepelné čerpadlo pro ohřev vody a dále snížit návratnost systému využitím přebytků vyrobené elektrické energie pro ohřev vody.

Projekty pro bytové domy děláme kompletně. Od nabídky a jejím vysvětlení obyvatelům domu, přes veškerou administrativu jak s distributorem, tak vyřizujeme dotaci, kterou v současné době dostanete vyplacenou dopředu, až po instalaci a zprovoznění celého systému a jeho další údržbu. Většinou při výstavbě děláme i nové elektrické stoupačky, které by dům většinou musel stejně dělat a takto vám ½ nákladů vám uhradí dotace. Po odečtení nákladů na nové stoupačky a dotaci, běžný panelový dům o 2 vchodech vyjde elektrárna o výkonu 49,5 kWp a bateriemi 80 kWh jen na 750 tisíc. Ročně vyrobí přibližně 44 MWh elektrické energie. Při například 36 bytech a celkovou spotřebou domu 60 MWh, ušetří v domě ročně 320 tisíc. Při instalaci tepelného čerpadla na ohřev vody více jak 500 tisíc. Návratnost po odečtení nákladů na elektrické stoupačky je téměř za 2 roky.

Dotace jsou pro všechny bytové domy. Jak SVJ, bytová družstva, soukromé, obecní. Obecní a městské domy mají dotaci dokonce větší a je možno napojit například i okolo vedoucí veřejné osvětlení nebo přebytky sdílet na další místa.

Obec může zlevnit bydlení nájemníkům, vydělat další peníze do rozpočtu a ušetřit za elektrickou energii pro veřejné osvětlení.

Možností, jak ušetřit pro obce a firmy je mnohem víc. Jsou pro ně od 1.3.2024 vypsané nové dotace.

A co je nelepší, můžete na solárním boomu vydělat i vy. Zúčasněte se našich školení pořádaných zdarma a staňte se technicko-obchodním zástupcem a získejte velice zajímavé provize. Min 30 tis za rodinný dům, 150 tisíc za bytový dům, firmu nebo ještě větší za domluvenou obec.

Česká síť, vybrat si nejde líp. www.ceskasit.cz, mail obchod@ceskasit.cz, telefon 777 59 66 69

TOPlist