Neustále se setkávám s názorem, že baterie k fotovoltaice jsou k ničemu. Nevyplatí, jsou moc drahé. Mají krátkou životnost. V tomto příspěvku rozeberu jednotlivé argumenty a myslím, že všechny vyvrátím. Ano, jsou případy, kdy se fotovoltaika bez baterií vyplatí. Je to buď ohřev vody, kdy baterii dělá bojlér nebo v případě, kdy je fotovoltaika menší nebo přibližně stejná jako okamžitá spotřeba. Například u firem, které jsou energeticky náročné s velkou trvalou spotřebou. Zde je baterie zbytečná, nevyužila by se a proto ji nemá cenu dávat.

V jiných případech se baterie vždy vyplatí. Dneska není až tak drahá. Dostanete na ni dotaci. A hlavně elektrárna s ní mnohem lépe funguje. Použijete chytřejší střídač a hlavně se zlepší využití elektrické energie v místě spotřeby. A ten rozdíl u rodinných domů je u systémů bez baterie okolo 15% vyrobené energie, u systémů s baterií okolo 75%. O ostatních výhodách ani nemluvě. Ekonomika hovoří zcela jasně i v dnešní době pro baterii. Kdo říká něco jiného, tak vám lže, protože se naučil systém, který baterii neumí nebo s ní neumí pracovat pořádně. Navíc v současné době dostanete při úhradě zálohy druhou baterii o kapacitě 10 kwh zdarma.

A navíc baterií je mnoho druhů. Od mechanických – využívající potencionální energie v gravitačním poli země to je například přečerpávací elektrárna nebo známá jeřábová baterie. Přes chemické – většinou olověné baterie, které jsou pro uchovávání energie nevhodné, dneska dražší než na bázi Lithia, mají horší účinnost, obsahují jedovaté olovo a kyselinu sírovou, přes NiMh baterie, které se také téměř nepoužívají, zinkové baterie, které jsou špičkové pro například týdenní ukládání energie po průtokové baterie, které jsou na tom stejně.

Pro krátkodobé ukládání jsou optimální dnes LiFePol baterie. Nejsou přehnaně drahé, mají slušnou kapacitu, relativně slušnou cenu – míněno nízkou a nízkou ztrátovou energii, téměř žádnou. Navíc jsou velice pružné, dokáží ukládat a vydávat energii jak v malém množství tak velkém a to velice pružně. A nehoří. V podstatě za normálních okolností nejdou zapálit.

A moje oblíbené jsou právě rodící se termální baterie. Můj názor je, že je to jediná baterie, která dokáže v současné době zachránit planetu. Je levná, ekologická, s obří životností. Jen má dvě nevýhody. Čím větší tim lepší. K rodinnému domu se úplně nehodí, ale pro vesnici už je super a druhá je, potřebuje hodně prostoru, či spíše objemu. Je to v mém pojetí v podstatě obří kostka čediče, protkaná odporovými dráty, které jsou napájeny nejlépe z FVE, dále trubkami pro výrobu přehřáté páry a s tou pohánět klasickou turbínu jako v tepelné elektrárně. Ano je to tepelná elektrárna, která nespaluje uhlí, plyn nebo neštěpí atom, ale uschová energii slunečního záření z léta na zimu. Všechny komponenty jsou dosažitelné, čedič, parní turbína, tepelná izolace na komíny. Elektrická účinnosti není nic moc, okolo 40%, ale odpadní teplo se použije na vytápění a najednou je to špičková účinnost 80-90%. 1 kWh elektrické energie vyjde do 4 Kč a odpadní teplo je zdarma. Fotovoltaická elektrárna bude udělána jednodušeji nebo bude zpracovávat přebytky. Je to optimální na sídliště, pro firmy, vesnice. V podstatě umožní ostrovní provoz včetně topení s nulovými emisemi.

Elektromobil, který doporučuji, aby jste si nějaký nový vyzkoušely špičkově doplní celou ekonomiku a umožní jezdit oproti benzínu téměř zadarmo s nulovými emisemi. Jen nabíjení na veřejných stanicích bude emitovat nějaké emise, ale výrazně menší, než při spalování fosilních paliv. Navíc elektromobil nemá emise ze spojky, téměř žádné emise z brzd. Jen oděr pneumatik je jediná významná emise z provozu.

Na energetiku rodinného domu, bytové domu, vesnice, města,   firmy je potřeba se podívat v celé své celosti. Vymyslet pro každého řešení na klíč, které má hlavu, patu, ekonomiku a je udržitelné. Navíc v současné době není problém pro takovéto řešení sehnat financování. Jedno zda se bavíme o 200 tisících pro rodinný dům, 2 miliony pro bytový dům, Miliony pro firmu nebo město. A hlavně, námi navržené opatření mají značně kratší návratnost než je doba životnosti.

Ing. Jaroslav Rada

 

 

TOPlist