Bohužel jsem nesplnil předsevzetí informovat Vás každé čtvrtletí o tom, co se stalo a chystá. Přijměte mojí omluvu a nápravu tohoto stavu alespoň tímto celoročním shrnutím.

Všechny nejdůležitější propoje, aktivní prvky a téměř vše v naší serverovně je předěláno na 10 Gbit/s technologii. Poslední propoj s ČD Telematikou by měl být upgradován tento týden. Pomalu začínáme přemýšlet nad dalšími kroky a přechodem na 100 Gbit/s. Zatím to není potřeba, ale nejvytíženější částí sítě ve špičce již protéká více jak 5 Gbit/s.

Pronajaté propoje mají zatím dostatečnou kapacitu a máme již připravené vše na jejich zrychlení v případě potřeby. Naše páteřní bezdrátová síť prošla letos obrovskou modernizací. V Plzni jsme postavili úplně novou, která je napojena na stávající optickou síť vybudovanou na sídlištích Vinice, Lochotín, Košutka a Bolevec. Plzeňská síť je postavená na spojích Siklu s kapacitou 5 Gbit/s a je v kruhové topologii. Vede z Vinic k Jižnímu nádraží, dále na Bory, nový dům Ypsilonka na Nepomucké ulici, na Slovany k bazénu, dále na Doubravku a nazpět na optickou síť na Bolevec. Na to jsou připojeny další menší body, takže jsme v Plzni všude schopni nabídnout 1000 Mbit/s připojení, nejen na optické síti, ale po celé Plzni. Stále dojednáváme vykrývací body tak, abychom měli stejně kvalitní připojení po celém městě.

Navíc čekáme na plnou legalizaci pásma 60 GHz, která by měla proběhnout do konce letošního roku a tím budeme připraveni na poskytování služeb 5G (páté generace), interně nazývané „gigabit pro každého“. A to nejen v Plzni, na síti s minimálně gigabitovou rychlostí máme připojeno mnoho dalších obcí: Beroun, Stod, Chlumčany, Přeštice, Klatovy, Doubravu u Klatov, Vráž – a tím i okolí včetně Janovic, Nýrsko, připravujeme nový bod na Korábu, Kdyni – kde dojde i k výměně stožáru kvůli zvětšujícímu se počtu antén, Vavřinec u Domažlic, Domažlice – kde je na hlavních bodech dostupná konektivita 5 Gbit/s, Díly, Horšovský Týn, Poběžovice.

V nejbližší době dojde ke zrychlení bodu Staňkova a Holýšova.

Příští rok bude ve znamení dostavby vysoce kapacitní sítě v okolí Plzně, Nýřany, Koterov, Hradiště, Starý Plzenec, Černice, Radobyčice, Červený Hrádek, Litice, Valcha, Lhota, Křimice, Vejprnice. V podstatě všude tam, kam jezdí plzeňská MHD by měl být gigabitový internet od České sítě.

Tím, že jsme vylepšili naši páteřní síť a dál ji zdokonalujeme, můžeme věnovat více času přístupové síti v menších obcích a vykrývacích bodech. Nemusíme řešit naléhavé problémy, implementovali jsme vzdálené restarty, napájecí switche, kde můžeme všechna zařízení vzdáleně restartovat, na optické síti přecházíme na GPON, kde nemusíme řešit aktivní prvky po celé síti, ale je jen jeden v naší serverovně a druhý u Vás doma. A to vše šetří mnoho času našim technikům, práce se dá lépe plánovat a omezuje to nepředvídatelné události.

Poslední dobou jich je víc u našeho dodavatele, než na naší vlastní síti. Toto také řešíme a kvůli tragické elektrické sítí na Sitelu, který vlastní T-Mobile se tento týden přesunujeme ze Sitelu do TTC v Praze a budeme mít nového dodavatele konektivity.

Situace s Kouzelnou televizí se také uklidnila a největší problémy dělají výpadky proudu na Sitelu a jelikož se jedná o velice náročnou a kompletní službu, tak i problémy u dodavatelů streamů. Tyto problémy nejsme schopni ovlivnit, ale daří se je držet na rozumné míře. Téměř každý týden probíhají servisní práce u některého z dodavatelů programů. Navíc se Prima a Nova snaží zdražovat přístup k jejich televizním stanicím a jsou tlaky ne znemožnění přetáčení reklam. Navíc v tomto nejsme jediní, problémů má nemálo i například O2 TV a další.

Na další spolupráci se těšíme a rok 2020 ve znamení zrychlování si rádi s Vámi užijeme.

Takže v roce 2020 gigabit pro každého.

TOPlist