Za prvé chci moc poděkovat všem, kteří pomohli nejen nám pomoci, ale i všem ostatním.

A za druhé. Máme z cesty na Ukrajinu spoustu poznatků, jak pomoci vylepšit. Tím vylepšením nemyslím zvýšit její efektivitu. Naše cesta měla jasně definovaný cíl a to přivézt dva sirotky. Navíc jsme přivezli další 3 lidi. Jejich tetu a její dvě děti. Jen pro dokreslení situace, všichni se poprvé podívaly za hranice Ukrajiny. A hned 2 tisíce kilometrů daleko, neví vůbec co je čeká, vše úplně neznámé, nikdo neví na jak dlouho a věcí značně méně než mi si vozíme na dovolenou. A to měly možnost si vzít vše co chtějí a měli čas na balení.

Jedna pozitivní zpráva je, že tím, že jsem se učil Rusky kdysi dávno a myslím si, že už nic neumím a poslouchal jsem Slovenské pořady a rozumím drobně Slovensky, tak jakštakš rozumím i Ukrajinsky, pár slovíček z Češtiny, pár ze Slovenštiny, pár z Ruštiny a jde rozumět i běžnému hovoru. Obráceně nejsem schopen sdělit skoro nic.

První poznatek je, na hranicích je neskutečné množství emocí. Strach je největší z nich. Humanitární pomoc byla neskutečně podrobně prohlížena, jestli nejsme diverzantí a nevezeme výbušniny nebo něco podobného. A to jsme měly české pasy a české auto a Viky, která jela se mnou mluví Ukrajinsky a má i starý ukrajinský pas a rodný list a nevím co ještě. Druhá sledovat jedno loučení za druhým, kdy neví kdy a zda se vůbec setkají je no netuším jak to popsat.

A k pomoci, byly jsme na Moldavsko Rumunské hranici, tak aby ty co jsme vezli měli na hranice co nejblíže, takže máme zkušenost z jiné oblasti než většina ostatních. Větší část pomoci jsme předali Moldavcům, kteří ji předávají prchajícím. Na tomto místě je potřeba něco ošacení teplého, hygieny a rychlejší jídla, instantní polévky, suroviny na polévky, konzervy na přípravu jídel, paštiky a podobně.

Pomoc je nejspíše potřeba rozdělit na 3 okruhy. První je pomoc statečným Ukrajincům. V současné době v obchodech na Ukrajině je již jen alkohol. Jinak jsou prázdné. Potřeba je jídlo, teplé oblečení primárně pánské a k tomu tanky, letadla, zbraně, náboje. Efektivně tam pro jednotlivce není možno dostat jak. Pohyb po Ukrajině je velice náročný kvůli strachu a kontrolám. Takže pomoc chce mít důkladně domluvenou dopředu. Optimálně její předání na hranicích. Optimální je po kamionech. Jak kvůli cenám dopravy, tak originálně balené od výrobce a optimálně po paletách.

Druhá pomoc je uprchlíkům na hranicích. Zde kvůli úsporám to chce také vozit ve velkém, kamion, velké dodávky a podobně. Uvědomme si, že tam kde jsem byl, pomáhají Moldavci, kteří jsou jen o něco málo méně chudí než ti, kterým pomáhají. Pomáhají co můžou a z plného srdce. Za všechny věci velice děkovaly, vše probíhalo neskutečně vřele a rychle. Zvlášť u většího z přechodů byl neskutečný crkot. Máme špičkový kontakt na starostu obce, kde mu přímo na radnici vyvrhuje hraniční přechod běžence a pomáhá jim asi 365 hodin denně. Umí Ukrajinsky a případnou pomoc zprostředkujeme. Nejvíce potřebují peníze, aby mohli nakoupit suroviny, teplé oblečení, deky, spacáky primárně pro ženy a děti.

A třetí pomoc bude potřeba tu, kde se mimo peněz můžeme angažovat všichni. Každý si vybrat nějakou rodinu a usnadnit jim tady začátek. Uvědomte si, že nikdo z nich tady nechtěl být. Všichni mají své domovy, své zázemí a není jejich rozhodnutí se všeho vzdát a jet pryč jen s tím co unesou.

Poslední důležití informace a zatím nevím jak s ní naložit. Mnoho Ukrajinců nemůže utéct, protože na to nemá. Nemají peníze na pohonné hmoty na 1500 – 2000 kilometrů. Stejně tak na dálniční poplatky, pojištění auta. Uvítám nápady, které pomohou s řešením tohoto problému. Pomoc je většinou směřována na velká města a v malých obcích a na vesnicích jsou lidi bez pomoci.

Ještě dovětek, chtěla po nás jedna paní fotky jak jsme pomoc předaly. Základ je, pomáhám proto, že pomáhat chci. Ne kvůli vděku nebo že se tím chci chlubit na facebooku. Vděku jsme dostaly obří dávku. Velice rádi Vám jej předáváme, ale když to kvůli němu děláte, tak radši nic nedělejte. A uvědomte si, že pomoci bude potřeba ještě víc a nejspíš po hodně dlouhou dobu. A někteří uprchlíci jsou tak vyčerpaní ani ne úplně fyzicky, ale emocionálně, že na poděkování nemají ani energii.

Za všechny dary, které jsme mohly předat nebo ještě předáme moc děkujeme.

Jaroslav Rada

Na stránce http://petice.ceskasit.cz je petice za účinnou vojenskou pomoc Ukrajině. V jejich boji proti terorizmu sousedního velkého státu a jeho představeného Putina. Slouží k podpoře našich politiků k dalším velkým krokům v pomoci Ukrajině. V případě, že máte stejný názor jako já, klidně ji podepište a můžete doporučit svému okolí.

TOPlist