Máme pro Vás několik informací, jak dobré, tak špatné, a to především pro diváky TV Barrandov. Na českém televizním trhu se v současné době dějí velké změny. Je snaha komerčních televizních společností získat více peněz od společností zajišťujících placenou distribuci televizních pořadů, jak IPTV, tak satelitního vysílání.

První zprávou byla informace, že Nova má nové sportovní kanály. Při jednání o ceně těchto kanálů byl ovšem požadavek ze strany Novy naprosto nepřijatelný. Požadovali několik milionů měsíčně za to, že je můžeme zařadit. Cena pro sportovního diváka by byla naprosto neakceptovatelná. Projevilo se propojení Novy a O2. Proto tyto kanály má pouze O2 a ještě T-Mobile, ostatní společnosti nedokázaly vyjednat akceptovatelné podmínky. Toto jen ukazuje na kartel mezi PPF (která je majitelem Novy i O2) a T-Mobile, který začal sdílením sítí a pokračuje exkluzivními podmínkami na tyto kanály.

Další krok ze strany Novy a Primy je zpoplatnění každého našeho zákazníka. Těmto televizním stanicím platíme za každého zákazníka Kouzelné televize. Je to prezentováno jako poplatek za HD verzi kanálů. Navíc se z každého zákazníka platí všem autorským svazům. V současné době dotujeme každého zákazníka s IPTV službou z ceny internetu. K 1.1.2022 opět dojde ke zdražení poplatků od autorských svazů. Čili již víme, že bohužel stávající ceny IPTV – Kouzelné televize nebudeme moci v současné době udržet a budeme nuceni zdražit.

Navíc přišla TV Barrandov s tím, že požaduje rovněž z každého zákazníka poplatek. Nelze udělat ani balíček, požadavek je platit z každého zákazníka, přičemž nejde o malé peníze. Stejně tak chce platbu Óčko za HD verzi a další kanály rovněž za každého zákazníka. Proto je kvalita kanálu Óčko tak špatná. Stejně tak Šlágr TV chce také platbu za další kanál. V případě akceptace všech těchto podmínek a požadovaných plateb bychom museli cenu Kouzelné televize Basic zdražit od 1.1.2022 na minimálně 199,- Kč.

Proto tyto kanály nezařazujeme. Od 29.10.2021 byla dokonce vyřazena skupina kanálů TV Barrandov úplně. TV Barrandov je sledovaností až na 20. místě ze všech kanálů a dle našeho názoru kvalita pořadů absolutně neodpovídá požadované ceně.

A aby špatných zpráv nebylo málo, podle článku na serveru Lupa.cz se objevila tato zpráva. Nejhorší na tom je, že poplatek 50 až 100 Kč je za každého zákazníka, kterého máme, navíc je to poplatek pro stanici. Musí se naprogramovat systém, aby blokování přetáčení vůbec umožňoval, zaplatí se z toho DPH a další poplatky, takže zdražení na každého zákazníka by bylo 100 až 200 Kč. Ostatní společnosti se jistě přidají hned jak zjistí, že jsou lidé ochotni platit. Stejně tak pokračuje trend, že některé pořady jsou jen na placené webové platformě, jako např. Ordinace na Nově. Další zpráva byla, že Prima chce zhoršit kvalitu vysílání v DVB-T2 terestriálním vysílání.

Další perličkou je, že ČTU (Český telekomunikační úřad) vydal zprávu, že do budoucna v terestriálním vysílání bude jen Česká televize, ostatní kanály nebudou mít prodlouženou licenci a frekvence se prodají mobilním operátorům.

Budoucnost IPTV nevidím vůbec dobře a tuto, dnes velice funkční a využívanou službu, chtějí televize zlikvidovat. Dobré zprávy jsou ty, že došlo k zařazení některých nových televizních kanálů. Snažíme se nabídku udržet co nejširší, proto přidáváme všechny kanály, které mají nějaký potenciál sledovanosti a jsou dostupné bez navýšení nákladů.

A na závěr ještě jen pár technických informací k naší síti.

Technicky se změnil celý software a hardware u dodavatele Kouzelné televize. Změnila se grafika. V současné době probíhají poslední změny a od půlky listopadu by mělo být vše hotovo. Změny odstraňují některé problémy při velkém vytížení linky. Vylepšují stabilitu a celkově náhled při přetáčení. Zlepšila se možnost přetáčení reklam.

Na síti jsme pokračovali v upgradu páteře i přístupové sítě. Nasadili jsme několik pojítek s kapacitou 10 Gbit/s, gigabitová pojítka měníme za dvougigabitová, což je nejrychlejší pojítko na větší vzdálenosti než 5 km, měníme switche za rychlejší. Pracujeme na programu Gigabit do každé vesnice. V současné době je dostupný gigabit ve všech námi pokrytých městech.

Dobudovali jsme zálohování sítě mezi Klatovami a Domažlicemi. V současné době máme síť kvalitně připravenou na nastávající zimu. Poslední vichřice nám to potvrdila. Řešili jsme jen pár otočených antén, shořelé jističe a podobné drobnosti.

Práce na upgradech na síti a vůbec veškeré práce nám bohužel komplikuje nedostatek komponent, dlouhé dodací termíny, například na dříve běžně dostupná zařízení od UBNT jsme letos čekali i déle jak ½ roku. Příští rok nás čeká velký upgrade hlavní serverovny, kde budeme přecházet z 10 Gbitové technologie na 100 Gbitovou. Snažíme se síť neustále zlepšovat, abychom zabezpečili Vaše datové potřeby.

Máme pro Vás i nové služby. V dnešní době všeobecného zdražování můžete s námi ušetřit za mobilní volání a data. Můžete zabezpečit Váš majetek kamerovým systémem a zvýšit tak Vaši bezpečnost. Jak ušetřit nebo vydělat na dnešní energetické drahotě? V případě, že Vás zajímá, jak ušetřit na energiích nebo investovat a vydělávat, kontaktujte naše obchodní oddělení.Ušetřit můžete jak ve vlastním domě, tak v bytovém domě. Ušetřit můžete nemalé částky, v případě bytového domu jsou to i statisíce ročně, rodinný dům desetitisíce ročně.

Mezi naše novinky patří i některé chytré služby, jako například chytré videozvonky, chytrá třída pro další kolo koronaviru, chytrá ústředna pro firmy, mail server pro firmu s vlastní doménou, VPN pro přístup do firmy a mnoho dalších. Ve spolupráci s firmou JaFa H&S vyřešíme téměř jakýkoliv problém s Vaším IT a rozšiřujeme i náš team programátorů pro digitalizaci a automatizaci firem.

Jednoduše, když máte problém s počítači, sítí nebo internetem, kontaktujte nás, snadno vymyslíme řešení, které Vám zrealizujeme, navíc v krátkém čase.

I nadále je Vám k dispozici služba Portál zákazníka na našich stránkách, kde můžete zjistit informace o Vašich službách, platbách a nastaveních, aniž byste museli kontaktovat naší zákaznickou linku. Portál je přístupný na www.ceskasit.cz v horní liště.

Za firmu Česká síť s.r.o.
Ing. Jaroslav Rada
jednatel

TOPlist