Dokončili jsme výstavbu a zahájili provoz již druhé elektrárny na bytovém domě. První je v Železné Rudě na panelovém domě s klasickou střechou, kde jsou panely umístěny nejen na střeše, ale i na dřevěných balkonech a vypadá to velice dobře. Zde již elektrárna funguje několik měsíců a máme reálná data z tohoto domu. Je zde elektrárna o výkonu 30,8 kWp a baterií o kapacitě 46,8 kWh. Baterie by byla potřeba větší, aby uschovala nadvýrobu pěkných letních dnů na dny pod mrakem. Celkově došlo ke snížení spotřeby elektrické energie ze sítě o přibližně 2/3. Díky svislému umístění panelů bude výroba rovnoměrněji rozložena do celého roku.

Druhou elektrárnu máme dostavěnou v Praze Libni. Jedná se o velký dům se třemi vchody, více jak 100 domácností a právně i technicky jsou zde postaveny 3 elektrárny, na každém vchodu jedna. Výkon každé elektrárny je 49,5 kWp. Baterie jsou v každém vchodě o kapacitě 75,6 kWh. Střecha je klasická plochá a panely jsou umístěny na stojanech a směrovány východ – západ se sklonem 35°. Odběry v každém vchodě jsou sloučené do jednoho odběrného místa.

Jako důležítý benefit v Praze je vnímáno vymístění elektroměru vně domu. Celý dům je na back-upu.

Další projekty pro bytové domy jsou ve fázi výstavby. 49,5 kWp elektrárna v Plzni, ještě větší ve Vochově a připravuje se v Rokycanech.

Neváhejte a zajistěte si pro svůj dům levnou energii. Zajistíte tím obyvatelům větší energetickou a ekonomickou bezpečnost.

Na obě elektrárny budou čerpány dotace z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Elektrárnu je možné stavět jak pro SVJ, tak družstevní, soukromé i obecní bytové domy.

 

TOPlist