Každý bytový dům v současné době může čerpat dotace z fondu Zelená úsporám. Míra dotace je ve většině našich instalací v současné době 1/2 ceny. SVJ a bytová družstva mohou dotaci získat dopředu. Z běžné 50 kWp elektrárny na ploché střeše včetně baterií, nových stoupaček, prostě celého špičkového systému včetně řízení a měření v ceně přibližně 3,5 milionu Kč získáte dopředu dotaci ve výši 1,75 milionu a z vlastního nebo úvěru budete platit jen 1,75 milionu. Spočítejte si, kolik Vás budou stát jen nové elektrické stoupačky. Tato elektrárna vyrobí 45 až 60 MWh elektrické energie. Roční úspora za vyrobenou elektrickou energii je v bytovém domě okolo 350 až 400 tis. Kč. Návratnost je v letošních cenách el. energie 4-5 let. Navíc můžete vše financovat úvěrem, který splatíte za 7 let a poté máte velkou část elektrické energie zdarma. Navíc celý systém lze vylepšit ještě o tepelná čerpadla, nabíječky elektromobilů a další opatření a návratnost ještě zkrátit. Zcela otevřeně říkám, kdo si nepořídí fotovoltaiku na svůj bytový dům je hloupý. Na dotace mají nárok i obce, církve, spolky a dokonce u nich je dotace 70 až 77% z pořizovací ceny elektrárny pro bytový dům.

Kogenerace je další možnost jak zvýšit efektivitu energetiky celé domu. Například náhrada plynových kotlů za kogeneraci ve spolupráci s bateriemi a optimalizaci využití jak elektrické tak tepelné energie umožní topit celou zimu zdarma. Navíc i na kogeneraci jsou dotace. A kogenerace nejsou jen na zemní plyn, ale i na LPG, které můžete mít v nádrži a do budoucna na vodík, čpavek, etanol. Stejně tak na připojení jednotlivých bytů.

V současné době je možné se na našich již realizovaných bytových domech možno domluvit na prohlídce. Nabídky děláme na míru každého domu včetně přibližné ekonomiky řešení. Odhadu průměrné výroby, spotřeby v domě, kolik energie bude na prodej, kolik se musí v zimě dokoupit. Z tohoto výpočtu vznikne celková ekonomika projektu a návratnost celého řešení.

Na dotaci na tepelné čerpadlo na ohřev vody má nárok téměř každý bytový dům. Včetně domů, které jsou připojeny na centrální kotelny. Navíc tyto tepelná čerpadla dokáží vytopit dům i na jaře a na podzim. Většinou levněji, než za kolik kupujete GJ od teplárny. U uhlí je přínos obří. Neustále se rychle zdražuje a bude dál. Ekologie topení uhlím je katastrofální a pracnost topení uhlím je obrovská.

Na energetiku domu se díváme jako na jeden celek. Neoddělujeme elektrickou energii od topení, ohřevu vody, úspor energie, případně dopravy. Z toho poté vznikne optimální návrh jak energetiku řešit. Jak optimálně vyřešit možnost dotací, financování, efektivity celého řešení. Řešení poté představíme vedení domu nebo majitelům. Podle jejich potřeb a možností jej upravíme, poté zajistíme případné podklady, stavební povolení v případě, že je potřeba a celý projekt realizujeme včetně případného financování. Navíc například fotovoltaická elektrárna funguje ihned po výstavbě a ne až po výměně elektroměru distribuční společností.

Naše řešení jsou bezpečná. Jak ekonomicky, vždy s nimi je bydlení levnější. Je zdravý – naše opatření zlepšují kvalitu bydlení uvnitř v domě. Od rekuperace – řízeného větrání s využitím tepla odváděného vzduchu pro ohřev vzduchu přiváděného do místnosti. Trvale máte čerstvý vzduch, odstranění plísní a předcházení jejich vzniku. Je ekologický – výrazné snížení spotřeby primární energie a tím ekologických dopadů na životní prostředí. Zvýšíte tím cenu nemovitosti nebo bytu. Zajistíte energetickou bezpečnost při výpadcích elektrické energie. Dále zlevníte elektrickou energii pro zimní období optimálním nákupem energie na spotu.

Důležité – elektrárny stavíme bezpečně. Požární tlačítko, baterie které nehoří, dodržování norem, řešíme statiku a požární bezpečnost. Stejně tak je naší prioritou elektrická bezpečnost. A proč začít řešit jednotlivá opatření co nejdříve? Množství financí pro dotace není neomezené. Připojovací kapacita elektrické sítě také ne. Takže kdo první přijde má, další řekl bych ostrouhá.

Majitele činžáků nebo bytových domů mají dotace ve stejné výši jako SVJ a bytová družstva, jen o ně nemohou žádat dopředu. Pro bližší informace kontaktujte naše obchodní oddělení.

Další informace na našich webových stránkách v  sekci bytové domy https://www.ceskasit.cz/energeticka-a-ekonomicke-reseni-pro-bytove-domy/.

Za Českou síť ing. Jaroslav Rada

TOPlist