Vážení věrní zákazníci a uživatelé Kouzelné televize,

Kouzelná televize již funguje, záznamy se nahrávají. Od 17. hodiny dne 17.7.2018 Kouzelná televize funguje bez problémů a záznamy se nahrávají. Záznamy se nenahrávají zatím jen na cizích a některých HD kanálech. Bohužel jsme přišli o staré záznamy, nelze tedy přehrát žádný pořad před 17. hodinou výše uvedeného data. Tato přestavba a komplikace byla způsobena výměnou řadiče za daleko výkonnější model a celkově, dovolím si říci, zvýšení propustnosti celého diskového systému. Jak jsme tento problém řešili, viz níže.

Proč nejsou pořady nahrané a jak jsme tento problém řešili?

V pátek 13. jsme kvůli finále Mistroství světa ve fotbale odložili instalaci nového řadiče pro 24 pevných disků na brzké ráno 17.7.2018. Vše probíhalo bez problémů, veškeré záznamy na původních discích zůstaly, ale bohužel kompatibilita uložených dat mezi starým a novým řadičem nebyla úplná a při provozu diskového pole s novým řadičem docházelo k jeho resetům, značnému snížení výkonu celého pole a tím kolapsu celého serveru. Proto jsme řadič i s celým diskovým polem přepojili do jiného serveru a zkusili opravit a odladit na bezvadný chod. V tento čas fungovalo jen živé vysílání.

Bohužel oprava se nedařila (respektive by se podařila), ale časová náročnost by byla cca 10 dní. Od 16:30 – 17:00 hodin byl výpadek na vrácení řadiče do serveru a jeho boot (jen naběhnutí biosu řadiče diskového pole trvá 300 sekund, než naběhne deska, 4x síťové karty se svými biosy, řadič a systém, trvá to cca 15 minut. Poté se musí načíst databáze a odkontrolovat funkčnost všech služeb systému, takže restart tohoto serveru zabere minimálně 30 minut). Proto jsme přistoupili k drastickému kroku a veškeré záznamy smazali, respektive udělali novou strukturu diskových polí. Tím se přišlo o veškeré nahrávky a nové jsou dostupné od cca 17. hodiny 17.7.2018. V současné době se na pozadí dopočítává struktura RAID 50 pro zvýšení výkonu a aby se v případě poruchy jednoho ze 24 pevných disků nepřišlo o záznamy a funkčnost celého pole.

Po včerejších testech, které dopadly dobře, budou postupně obnoveny vypnuté kanály. V první řadě obnovíme české HD kanály a v další dny postupně i kanály zahraniční. Kvůli inicializacím diskových polí, která probíhají na pozadí, nemůžeme zatím zapnout všechny kanály najednou. Podle dosavadního průběhu zabere celkové obnovování cca 6 dní. Poté bude k dispozici celý výkon serveru a disků.

Jak celý server pro Kouzelnou televizi funguje?

Celý datový tok streamu je přijímán 1 Gbit – 1000 Mbit síťovou kartou Intel prostřednictvím přímého spoje od serveru našeho dodavatele firmy 4net.tv, špičkový tok se v současné době blíží 750 Mbit/s a máme připraven ještě druhý port, kdyby kapacita této síťové karty nestačila. Toto vše je nahráváno na dvě disková pole, každé o 12 pevných discích, která jsou rozdělena na dva RAID 50 diskové oddíly. Celková kapacita disků je v současné době 144 TB. Na toto je vše nahráváno, 7 dní archivováno a v případě, že si někdo neoznačí pořad na archivování na 30 dní, tak po 7 dnech zase průběžně smazáno. V případě, že se někdo dívá na nějaký pořad, je načten z tohoto pole a zaslán na Vaše zařízení – set-top-box, mobil, tablet, počítač nebo televizi. Zároveň je uložen na ultra-rychlý SSD disk připojený přímo na PCI Express sběrnici. Druhý a další divák tohoto pořadu nenačítá data z velkého diskového pole, ale z tohoto ultra-rychlého SSD disku. Toto se využívá hlavně například při sportovních zápasech nebo pořadech s velkou sledovaností. Proto čím více uživatelů kouzelné televize se dívá na jeden pořad, tím menší jsou nároky na výkon diskového pole. Do naší sítě je celý server napojen dvěma 10 Gbitovými síťovými kartami. Systém, potřebné databáze pro chod všeho jsou umístěny na dvojici SSD SATA disků Intel, které jsou v RAIDu 1, kde jsou na obou discích umístěna totožná data.

V současné době je kapacita cca dvojnásobná až trojnásobná, než kolik máme zákazníků využívajících Kouzelnou televizi. Celý systém je budován tak, aby případné chyby co nejméně zasáhly Vás, zákazníky. Do budoucna připravujeme redundanci celého systému tak, aby se podobný problém již neopakoval. Protože máme ještě volný jeden PCI Express slot pro další řadič a dalších 12 diskových pozic v tomto serveru, budeme přidávat další řadič a pevné disky. Zbývá už jen tedy cca 1 hodinový výpadek v nočních hodinách. Díky vlastnímu řadiči nebudou mít nové disky vliv na ty stávající.

Omlouváme se za vzniklé komplikace a na další spolupráci se těší celá Česká síť s.r.o.

Ing. Jaroslav Rada, jednatel

TOPlist