Dost zapeklitá otázka, na kterou není jednoznačná ani jednoduchá odpověď. Z naší praktické zkušenosti zatím nejmenší částka byla 4500 Kč bez DPH. Za 3 hodiny byla provedena analýza, zpracovány potřebné dokumenty a vše potřebné vysvětleno. Jednalo se ovšem o vcelku jednoduchou firmu z hlediska ochrany osobních údajů. Nejjednodušší jsou mikrofirmy bez e-shopu, potom výrobní firmy. Obchodní firmy už bývají složitější. U nich se pohybují náklady do 20 tisíc. Nejsložitější jsou velké firmy jako např. hotely, firmy skládající se z mnoha různých provozů, které se zaměřují na mnoho různých činností. Zde se náklady mohou vyšplhat až na 60 i více tisíc korun.

S poskytnutím služby pověřence pro ochranu osobních údajů je to jednoduší. Vaší firmu, organizaci nebo instituci může stát zajištění funkce pověřence jen 1500 korun měsíčně. V případě vykonávání jakýchkoli dalších činností je tato služba pověřence fakturována v hodinové sazbě podle odvedené práce.

A proč je dobré pověřence mít? V případě, že se na Vás obrátí kdokoliv s jakýmkoliv dotazem máte styčného důstojníka, který o osobních údajích a předpisech ví téměř vše a je schopen mu kvalifikovaně odpovědět. Tím vyřešit spoustu problémů a předejít případné kontrole od Úřadu pro ochranu osobních údajů. V případě, že dojde ke kontrole, standardně by měl celou kontrolou provádět právě pověřenec. Proto pokud taková situace nastane, necháte kontrolory stát před dveřmi, zavoláte pověřence, vše připravíte na kontrolu a až v přítomnosti pověřence se provede diskuze s kontrolory. Máte obrovskou výhodu, protože kontrolu povede tým lidí, který zná dopodrobna problematiku GDPR, zná správní řád, zákony týkající se vašeho podnikání, má zkušenosti z kontrol za sebou, zná výpočetní techniku, databáze atd.. A co je nejpodstatnější? Nebudete stát proti kontrolorům Vy, ale tým odborníků.

Pokuty jsou plánovány citelné, ale ne likvidační, náklady na tým odborníků proti tomu budou zanedbatelné a navíc bez problémů uplatnitelné ve firemních nákladech.

Jedna podstatná věc, za ochranu osobních údajů primárně vždy může statutární orgán. Proto nejste-li majitel, škoda může být vymáhána po Vás, protože jste nedodržel zákony. Je dobré proto chránit své peníze a nechat si GDPR odborně zpracovat, se zárukou a ochranou svých peněz.

TOPlist
%d blogerům se to líbí: